نمونه سوالات امتحانی

نمونه سوالات

توضیحات تکمیلی

note_icon

امتحان نهایی تنها برای پایه‌های نهم و دوازدهم که به ترتیب آخرین پایه‌های متوسطه اول و دوم هستند برگزار می‌شود. هریک از این دو پایه و نمراتی که دانش‌آموزان کسب می‌کنند اهمیت زیادی در مقطع بعدی دارد. بعد از پایه دهم، انتخاب رشته می‌کنید و نمرات امتحان نهایی پایه دوازدهم نیز مستقیما بر نتیجه کنکور شما اثرگذار هستند. اما چه مسیری بهتر از دسترسی به آرشیو کامل سوالات امتحان نهایی به شما کمک می‌کند تا امتحانات نهایی را با نمرات بالا پشت سر بگذارید؟ تا پایان این مطلب با مدرسه سلام همراه باشید.

آرشیو سوالات امتحان نهایی آموزش و پرورش

آرشیوی کامل از سوالات امتحان نهایی را برای آمادگی شما در امتحانات قرار داده‌ایم که شامل نمونه سوالات این امتحانات از سال ۱۳۹۷ تا سال ۱۴۰۲ است. دانلود pdfسوالات امتحان نهایی که به تفکیک درس، سال و نوبت امتحانات در اختیارتان گذاشته‌ایم، کمک می‌کند دانسته‌ها و حفظیات خود را بسنجید. آیا مطالعه یک یا چند دور مباحث کتاب، باعث شده است که بر تمام جزییات درس مسلط شوید و بتوانید به سوالات امتحان نهایی پاسخ بدهید؟ با دانلود سوالات امتحان نهایی و بررسی پاسخنامه آن‌ها، به جواب این سوال می‌رسید و می‌توانید برنامه‌ریزی بهترین برای موفقیت در امتحان نهایی داشته باشید.

سوالات امتحان نهایی نوبت اول 

با توجه به تغییرات کنکور، نوبت اول امتحانات ۱۴۰۲ فقط برای دانش آموزان دوازدهمی به صورت نهایی و هماهنگ کشوری در دی‌ماه برگزار می‌شود. برای سایر پایه‌ها نوبت اول، درون مدرسه‌ای خواهد بود. نمونه سوالات امتحان نهایی رایگان نوبت اول پایه دوازدهم، در سایت مدرسه سلام برای دانلود در دسترس شما قرار دارد.

امتحانات نوبت اول پایه نهم شامل دروس ریاضی، علوم، فارسی، اجتماعی، هدیه، آمادگی دفاعی، قرآن، انگلیسی و عربی است. در پایه دوازدهم نیز به تفکیک رشته، لیست دروس امتحان نهایی را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

رشتهدروس
ریاضیدینی، عربی، فارسی، زبان، علوم اجتماعی، سلامت و بهداشت، حسابان، هندسه، ریاضیات گسسته و فیزیک، شیمی
تجربیدین و زندگی، عربی، فارسی، زبان انگلیسی، علوم اجتماعی، سلامت و بهداشت، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی
انسانیدین و زندگی، عربی اختصاصی، فارسی، زبان انگلیسی، علوم و فنون ادبی، سلامت و بهداشت، ریاضی و آمار، تاریخ، جامعه‌شناسی، جغرافیا و فلسفه

 

 

سوالات امتحان نهایی نوبت دوم

امتحانات نوبت دوم پایه‌ نهم، دوازدهم و برخی از دروس پایه دهم و یازدهم نهایی و هماهنگ کشوری هستند. امتحانات نوبت دوم در خردادماه برگزار می‌شوند. بسیاری از سوالات امتحان نهایی نوبت دوم نیز تکراری یا مشابه با سال‌های قبل است. بنابراین دانلود نمونه سوال امتحان نهایی نوبت دوم را فراموش نکنید. همانطور که گفتیم، تمام دروس سال نهم و دوازدهم نهایی هستند.

در بین سوالات امتحان نهایی پایه دهم، دروس فیزیک و فارسی رشته ریاضی، فارسی و زیست رشته تجربی، فارسی و عربی رشته انسانی و فارسی و عربی رشته علوم و معارف انسانی به صورت هماهنگ کشوری هستند.

در سال گذشته فقط دو درس از امتحانات پایه یازدهم به صورت نهایی بود. اما در سال تحصیلی ۱۴۰۲ ۱۴۰۳، همه دروس رشته تجربی به غیر از دو درس آیین نگارش فارسی، کارآفرینی و آزمایشگاه، برای رشته ریاضی دروس تعلیمات دینی، عربی، فارسی، زبان خارجی، هندسه، حسابان، فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی، انسان و محیط زیست، تاریخ معاصر، آمار و احتمال نهایی خواهند بود.

همچنین امتحان نهایی پایه یازدهم رشته انسانی مربوط به دروس تعلیمات دینی، عربی، فارسی، زبان خارجی، علوم و فنون عربی، ریاضی و آمار، جامعه‌شناسی، تاریخ، فلسفه، انسان و محیط زیست، روانشناسی و جغرافیا است.

دانلود نمونه سوالات امتحانات نهایی با جواب

بعد از دانلود سوالات امتحان نهایی به تفکیک درس به درس، کافی است پاسخنامه سوالات امتحان نهایی مدرسه سلام را نیز دانلود و پاسخ‌های خود را بررسی کنید. بعد از آن نقاط ضعف و قوت شما به خوبی مشخص می‌شود. به مباحثی که خوب یاد نگرفته‌اید برگردید و بار دیگر آن‌ها را مفهومی بخوانید و از روش‌های یادگیری عمیق استفاده کنید. فراموش نکنید که چند بار پاسخ دادن به نمونه سوالات امتحان نهایی باعث تسلط بیشتر شما بر روی سوالات و درک بهتر دانسته‌هایتان می‌شود.

 

 

چگونه در امتحانات نهایی موفق شویم

تا اینجا راجع به یکی از رازهای موفقیت در امتحانات نهایی یعنی مراجعه به نمونه سوالات امتحان نهایی و تمرین و تکرار آن‌ها مفصل صحبت کردیم. اما در یکی دیگر از مقاله‌ها با عنوان موفقیت در امتحان نهایی به ۱۴ گام موثر پرداخته‌ایم که قدم به قدم شما را به این هدف نزدیک می‌کنند.

غلبه بر استرس امتحان نهایی

استرس تیر خلاصی است که می‌تواند همه زحمات مطالعاتی شما را از بین ببرد. بنابراین حتما باید چه در طی ترم و چه در شب قبل از امتحان، با اضطراب‌های خودم کنار بیایید و آن‌ها را مدیریت کنید. به این منطور سری به دو مطلب ۷ روش برای کاهش استرس امتحان و ۶ روش حل اضطراب امتحان بزنید.

تغذیه امتحان نهایی

بارها شنیده‌ایم که ذهن سالم در بدن سالم است. مقالات و مطالعات متعددی این موضوع را اثبات کرده‌اند که بین عملکرد ذهن، توانایی تمرکز، فرایندهای مغزی و تغذیه ارتباط معنی‌داری وجود دارد. هرچند شاید فکر کنید خوردن قهوه و نسکافه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا همان پل ارتباطی است، اما اشتباه نکنید. قواعد تغذیه در امتحانات را مطالعه کنید تا متوجه شوید رژیم غذایی مناسب این دوران چیست.

حفظ تمرکز در امتحان نهایی

فرض کنید همه مطالب را به خوبی خوانده‌اید حسابی از نمونه سوالات امتحان نهایی بهره برده‌اید، اما ناگهان سر جلسه امتحان تمرکزتان را از دست می‌دهید. همه چیز از ذهنتان می‌پرد و نمی‌تواند از داده‌ها به درستی استفاده کنید. پاسخ به سوالات امتحان نهایی در جلسه نیاز به تمرکز و توانایی تحلیل دانسته‌ها دارد. ما پیش از این مفصل درباره ۸ تکنیک تمرکز در امتحانات صحبت کرده‌ایم.

شب امتحان نهایی

شب قبل از امتحان نهاییی دانش‌آموزان و والدین به روش‌های مختلفی متوسل می‌شوند تا شاید از زمان اندک باقی‌مانده بهترین بهره را ببرند. اما در این میان گاهی به جاده‌خاکی می‌زنیم و کار را خراب‌تر می‌کنیم. مدیریت زمان باقی‌مانده، نحوه استراحت و تغذیه، روش آرام‌سازی ذهن همه و همه بایدها و نبایدهایی دارند که می‌توانید در مطلب ۲۰ باید و نباید شب امتحان مطالعه کنید.

 

 

سخن پایانی

همیشه مطالعه از روی کتاب و حفظ کردن مطالب به تنهایی جواب نمی‌دهد و برای برخی از امتحانات پایانی باید بتوانید نحوه طراحی سوال برای امتحانات پایانی، بخش‌های مورد توجه طراحان، مباحث مهم و سوالات پرتکرار امتحان نهایی را درک کنید. به همین دلیل اگر سال نهمی یا دوازدهمی هستید بسیار مهم است که تعداد زیادی نمونه سوال امتحان نهایی پایه نهم و نمونه سوال امتحان نهایی پایه دوازدهم را برای هر درس و پاسخنامه سوالات امتحان نهایی را بررسی کنید، به آن‌ها پاسخ داده و رفع اشکال کنید.

فراموش نکنید که در پایه‌های دهم و یازدهم نیز برخی از دروس به صورت نهایی برگزار می‌شوند اما این روند جدید است. بنابراین می‌توانید صرفا از نمونه سوالات تالیفی یا بانک سوالات امتحانی مدارس مختلف استفاده کنید. 

سوالات متداول

  1. تمام امتحانات نوبت اول نهایی است؟

خیر، در سال جاری با توجه به تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور، فقط در امتحانات پایه دوازدهم سوالات نوبت اول در دی ماه به صورت نهایی و هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند. امتحانات نوبت اول سایر پایه‌های تحصیلی درون مدرسه‌ای است.

  1. سوالات امتحان نهایی نوبت دوم مربوط به کدام پایه‌های تحصیلی است؟

نوبت دوم امتحانات که در خردادماه برگزار می‌شود، برای پایه‌های نهم، دوازدهم و در برخی دروسی پایه‌های دهم و یازدهم به صورت نهایی خواهد بود.

  1. سوالات امتحان نهایی چه زمانی منتشر می‌شوند؟

معمولا چند ساعت پس از برگزاری امتحانات نهایی، سوالات و پاسخنامه آن‌ها منتشر می‌شود. شما می‌توانید از طریق سایت سلام به دانلود آرشیو کامل سوالات امتحان نهایی و پاسخنامه امتحان نهایی دسترسی داشته باشید.

  1. چگونه به دانلود سوالات امتحان نهایی دسترسی پیدا کنیم؟

دانلود نمونه سوالات امتحان نهایی از سایت مدرسه سلام امکان‌پذیر است.