ثبت نام کلاس اول ابتدایی | روش، زمان و مدارک لازم  

مراحل ثبت‌ نام اینترنتی و حضوری کلاس اول دبستان

اولین گام برای ثبت نام پایه اول ابتدایی، ورود به سایت ثبت‌نام مدارس و انجام مراحل پیش‌ثبت‌نام الکترونیکی نوآموزان است. وزارت آموزش‌وپرورش به‌منظور فراهم‌سازی تمهیدات لازم برای سال تحصیلی 1403-1404، امسال زمان ثبت نام مدارس ابتدایی را 2ماه جلوتر انداخته است. در فرآیند ثبت نام ابتدایی هم تغییراتی نسبت به سال‌های قبل صورت گرفته و برخی والدین را دچار سردرگمی کرده است. به‌همین‌دلیل، ما در این مقاله قرار است اطلاعات لازم درباره‌ی ثبت نام مدارس ابتدایی ازجمله روش انجام مراحل اینترنتی، مدارک لازم و زمان ثبت‌نام را برایتان فراهم سازیم. 

تغییرات ثبت نام پایه اول ابتدایی نسبت به گذشته

مهم‌ترین تغییر صورت‌گرفته در زمان‌بندی ثبت‌نام است. سال گذشته ثبت‌ نام مدرسه ابتدایی برای کلاس‌اولی‌ها از اواخر خردادماه شروع می‌شد، اما امسال از اواسط اردیبهشت‌ماه شروع شده است. موارد زیر از دیگر تغییرات مهم در فرآیند ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی هستند:

 • جابه‌جایی سایت ثبت‌نام اینترنتی از پادا به مای‌مدیو
 • تغییر در اولویت‌بندی مراحل ثبت‌نام (سنجش بدو ورود تا سال گذشته پس از ثبت‌نام اولیه و در مدارس انجام می‌شد، اما امسال باید پیش از ثبت‌نام انجام شود)
 • تاکید وزارت‌ آموزش‌وپرورش بر ثبت‌نام دانش‌آموزان در نزدیک‌ترین مدرسه‌ی محل سکونت (والدینی که قصد ثبت‌نام فرزندشان در مدارس خارج از محدوده را دارند، باید تا پایان مهلت ‌پیش‌ثبت‌نام اولیه (اوایل تیرماه) منتظر بمانند و سپس درخواست خود را ارائه کنند)

نحوه‌ی ثبت نام کلاس اول دبستان:‌ تلفیقی از حضوری و اینترنتی

بخشی از فرآیند ثبت‌نام نوآموزان ابتدایی از طریق سامانه‌های الکترونیکی و بخش‌ دیگر آن به‌صورت حضوری انجام می‌شود. ترتیب زمانی مراحل انجام ثبت نام اول ابتدایی به‌صورت زیر است:

 1. باتوجه به اینکه شرط اصلی ثبت‌نام کلاس اول شرکت در طرح سنجش سلامت بدو ورود دانش‌آموزان است، والدین ابتدا باید با مراجعه به سایت my.medu.ir برای «آزمون سلامت و آمادگی تحصیلی» نوبت بگیرند.
 2. بعد از انجام مراحل سنجش بدو ورود، نوبت به انجام پیش‌ثبت‌نام الکترونیکی دانش‌آموزان در سایت مای‌مدیو می‌رسد.
 3. در مرحله‌ی سوم و پس از تایید پیش‌ثبت‌نام آنلاین توسط مدیر مدرسه‌ی انتخابی، والدین باید مدارک فرزندشان را به‌صورت حضوری به مدیر مدرسه تحویل دهند.

در ادامه این 3مرحله را با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهیم:

نحوه‌ی نوبت‌گیری برای سنجش بدو ورود در سامانه

اگر برای اولین‌بار است که در نقش والدین به سایت مای‌مدیو وارد می‌شوید، باید ابتدا اطلاعات فرزندتان را در سامانه وارد کنید. برای این‌کار لازم است:

 1. وارد سایت مای‌مدیو به نشانی اینترنتی my.medu.ir شوید و روی گزینه‌ی ورود والدین/عموم/فرهنگیان کلیک کنید.

2. شماره‌ی همراه‌‌ و کد امنیتی را در کادرهای مربوطه بزنید و در مرحله‌ی بعد، رمز یک‌بارمصرف پیامک‌شده را وارد کنید.

3. سپس کد ملی و تاریخ تولدتان را مشخص کنید تا وارد صفحه‌ی اصلی پنجر‌ه‌ی خدمات ملی هوشمند شوید.

4. بعد از ورود به صفحه‌‌ی اصلی، از قسمت داشبورد  روی گزینه‌ی «ورود به سامانه‌های ملی و استانی» بزنید و از زیردسته‌های آن گزینه‌ی دسته‌بندی وزارتخانه را انتخاب کنید:

5. از بین وزراتخانه‌ها، وارد درگاه وزارت آموزش‌وپرورش شوید:

6. در مرحله‌ی بعد روی آیکون ستاد وزارت آموزش‌وپرورش بزنید:

 7. شما حالا در صفحه‌ی اصلی سایت مای‌مدیو حضور دارید. از منوی خدمات پرکاربرد، سنجش بدو ورود را انتخاب کنید:

8. با زدن گزینه‌ی سنجش بدو ورود، به سامانه سیرت منتقل می‌شوید. در این قسمت ابتدا روی «افزودن فرزند» بزنید و اطلاعات او را وارد کنید:

9. کد ملی و شماره سریال ۶رقمی فرزندتان را در قسمت‌های مشخص‌شده بنویسید:

10. در مرحله‌ی بعدی روی تصویر آدمک بزنید و فرم مشخصات نوآموز را تکمیل کنید:

11. به قسمت سنجش نوآموزان وارد شوید و روی گزینه‌ی انتخاب سنجش بزنید:

12. وارد قسمت دریافت نوبت شوید:

 13. مشخصات محل سکونت خود را وارد کنید و منتظر بازشدن نقشه بمانید:

14. روی علامت لوکیشن بزنید و به قسمت مشاهده‌ی نوبت‌ها وارد شوید:

15. روز و ساعت مراجعه به مراکز سنجش را انتخاب کنید، روی گزینه پرداخت بزنید و هزینه را بپردازید:

16. رسید را پیش خودتان نگه دارید و هنگام مراجعه‌ی حضوری تحویل پذیرش دهید:

‌‌روش ثبت‌نام اینترنتی مدرسه

پس از انجام سنجش بدو ورود، نوبت به پیش‌ثبت‌‌نام اینترنتی مدرسه می‌رسد. طبق اعلامیه‌های وزارت آموزش‌وپرورش، ثبت‌نام اینترنتی برای کلاس اولی‌ها الزامی است. ما در مقاله‌ی سایت ثبت نام مدارس، به‌صورت کامل و با راهنمای تصویری درباره‌ی نحوه‌ی انجام ثبت‌نام آنلاین کلاس‌اولی‌ها توضیح داده‌ایم.

تحویل حضوری مدارک دانش‌آموز به مدرسه

پس از پیش‌ثبت‌نام اینترنتی دانش‌آموز در سایت مای‌مدیو:

 • منتظر تایید نهایی ثبت‌نام توسط مدیر مدرسه بمانید.
 • از منوی پیگیری ثبت‌نام می‌توانید وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید.
 • تا قبل از تایید اطلاعات توسط مدیر مدرسه، برای تغییر مدرسه‌ی فرزندتان مهلت دارید.
 • بعد از تایید نهایی مدیر مدرسه، مدارک را به‌صورت حضوری به مدرسه ببرید و به مدیر تحویل بدهید.  

زمان ثبت نام مدارس ابتدایی

زمان اولیه‌ی ثبت‌نام الکترونیکی مدارس 19اردیبهشت‌ماه تا 27خردادماه است که احتمالا تا اواسط تیرماه تمدید می‌شود. البته جاماندن از این بازه‌ی زمانی به‌معنای بی‌مدرسه‌ماندن کودک نیست، بلکه شاید ظرفیت مدرسه‌های نزدیک محل سکونتتان تکمیل شده باشد و کاری از دست مدیر مدرسه برای ثبت‌نام فرزندتان بر نیاید. این موضوع را مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش هم بارها و بارها اعلام کرده‌اند:

 • «دانش آموزانی که بعد از تاریخ مشخص‌شده برای ثبت نام مراجعه کنند، در مدرسه‌های دارای ظرفیت خالی ثبت‌نام می‌شوند و والدین محترم حق هیچ‌گونه اعتراضی در این زمینه ندارند».

مرحله‌ی دوم ثبت‌نام سنجش بدو ورود هم از اوایل فروردین شروع شده و تا آخر اردیبهشت ادامه دارد.

مدارک لازم برای ثبت نام کلاس اول ابتدایی

علاوه‌بر رعایت شرط سنی 6سال تمام که در مقاله‌ی سن ثبت نام کلاس اول باجزئیات کامل درباره‌اش گفته‌ایم، به‌همراه‌داشتن مدارک زیر در زمان ثبت‌نام حضوری الزامی‌ست:

 • 4قطعه عکس 3*4
 • اصل و کپی کارت واکسیناسیون
 • مدارک هویتی پدر، مادر و کودک
 • پرونده سلامت کودک در سنجش بدو ورود
 • برگه یا سند نشان‌دهنده‌ی محل سکونت مانند سند مالکیت، قول‌نامه بنگاهی و قبض خدمات
روش ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی توسط والدین

سخن پایانی

فرآیند ثبت‌نام پایه‌ی اول ابتدایی به‌صورت ترکیبی از حضوری و مجازی‌ست. ابتدا سنجش بدو ورود، سپس ثبت‌نام اینترنتی کلاس اول ابتدایی و درنهایت مراجعه‌ی حضوری به مدرسه‌ی موردنظر و تحویل مدارک باید انجام شود. انجام هرکدام از این مراحل در بازه‌ی زمانی خاصی انجام می‌شود، پس به زمان‌بندی‌ها دقت کنید و کار ثبت‌نام را به روزهای آخر موکول نکنید. اگر هم در انجام مراحل ثبت‌نام اینترنتی مدارس ابتدایی به مشکل خوردید، از مدیران و معلمان مدارس در این زمینه کمک بگیرید.

سوالات متداول

 1. ثبت‌نام مدارس ابتدایی چه زمانی است؟
  آموزش‌وپرورش برای ثبت‌نام کلاس‌اولی‌ها بازه‌ی زمانی 19اردیبهشت تا 27خرداد را اعلام کرده است. دانش‌آموزان میانه‌پایه‌ی ابتدایی که قصد تغییر مدرسه‌ی خود را دارند، از اوایل تیرماه می‌توانند درخواست خود را در سایت مای‌مدیو ثبت کنند.
 2. برای ثبت‌نام کلاس اول چه مدارکی لازم است؟
  عکس پرسنلی، اصل و کپی مدارک هویتی والدین و نوآموزان، اصل و کپی کارت واکسیناسیون کودک، پرونده سلامت کودک و برگه‌ی نشان‌دهنده‌ی محل سکونت از جزو مدارک ضروری هستند.
 3. روش ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی چگونه است؟
  اولین شرط ثبت‌نام کلاس‌اولی‌ها، انجام پیش‌ثبت‌نام الکترونیکی در سایت مای‌مدیو است. پس از انجام پیش‌ثبت‌نام اینترنتی و تایید اطلاعات توسط مدیر مدرسه، به‌‌صورت حضوری به مدرسه بروید و مدارک دانش‌آموزان را به مدیر مدرسه تحویل بدهید.

اشتراک گذاری مطلب :

جهت دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه‌های مرتبط با پایه تحصیلیتان شماره تماس خود را وارد نمایید

مقالات مرتبط