مجموعه پیش‌دبستانی‌ها و دبستان‌ها

آموزش خلاقانه به همراه بازی برای دانش‌آموزان در فضای آموزشی شاداب و انگیزشی


آشنایی با پیش‌دبستان و دبستان‌

اصول و باورهای پیش دبستانی و دبستان

باور بنیادین ما در مدارس پیش دبستان و دبستان سلام در نظر گرفتن توانمندی‌های منحصر به فرد کودکانمان است که با تکیه بر اصول و برنامه‌هایی که توسط کادر آموزشی متخصص طراحی شده، فرصت رشد و شکوفایی پیدا می‌کنند. از بنیادین‌ترین این اصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استدلالی بودن باورهای اعتقادی و اخلاقی
 • برنامه‌ریزی برای رشد شناختی، عاطفی، اجتماعی و جسمانی دانش‌آموزان
 • به رسمیت شناخن تفاوت‌های فردی فرزندانمان
 • جلوگیری از ایجاد فضای رقابتی ناسالم در مدرسه در مقطع پیش دبستانی و دبستان
 • در نظر گرفتن تلاش و پشتکار به عنوان مهم‌ترین عامل یادگیری
 • استفاده از ارزشیابی به عنوان ابزاری برای بهبود سطح یادگیری
 • ایفای نقش «تسهیلگر» آموزشی توسط معلم
 • در نهایت آمادگی دانش‌آموزان برای تحقق مراتب حیات طیبه

مدل آموزشی در دبستان‌ها و پیش دبستانی‌های سلام

اگر قصد آشنایی بیشتر با پیش دبستان و دبستان های سلام را دارید، کافی است اطلاعات اولیه خود را در سامانه ثبت نام وارد کنید تا کارشناسان با شما تماس گرفته و دیگر اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند. وارد کردن اطلاعات در سامانه ثبت نام کاملا رایگان است و با این کار شما به نزدیک‌ترین شعبه سلام به محل زندگیتان معرفی می‌شوید و متخصصان ما در آن شعبه، برای مشاوره و راهنمایی با شما تماس می‌گیرند.

آموزش در دبستان و پیش دبستان در دوران آموزش غیر حضوری

«آموزش مجازی» ترکیب نسبتا غریبی است که پدیده شگفتی‌سازی به نام «کرونا»، آن را به صورت رسمی وارد نظام آموزشی کشورمان کرد. از همان روزهای ابتدایی که عدم حضور دانش‌آموزان در مدارس الزامی شد، مجموعه مدارس سلام به علت داشتن زیرساخت‌های مناسب توانستند به سرعت سیستم مدیریت آموزشی (LMS) خود را به سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (ELMS) تبدیل کنند و آموزش‌های خود را در بستر فضای مجازی ادامه دهند. ضمن اینکه با گذشت زمان فرصت تقویت این سیستم و افزودن امکانات بیشتر نیز فراهم آمد. چالش‌های این سبک از آموزش بر هیچ کسی پوشیده نیست اما تلاش ما در مجموعه مدارس سلام در همه مقاطع از پیش دبستانی گرفته تا دبستان، در راستای افزایش حداکثری تعامل در کلاس‌های مجازی بوده است. به منظور بهبود کیفیت آموزش مجازی، فعالیت‌هایی از جمله موارد زیر انجام شده است :

 • آموزش نحوه تدریس به صورت آنلاین به معلم‌ها
 • ایجاد امکان برقراری ارتباط و آموزش فردی
 • بررسی عملکرد دانش‌آموزان به صورت جداگانه
 • دعوت از اولیا وگفتگو با تک به تک دانش‌آموزان

در زیر برخی از مواردی که در «آموزش مجازی» بسیار اهمیت دارد و ما در مجموعه دبستان‌ها و پیش دبستانی ‌های سلام نیز توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته‌ایم، برای شناخت بیشتر اولیا عنوان شده‌اند:

 • معلم (تحصیلات، ارتباط موثر با دانش آموزان، پاسخ‌گو بودن و میزان تسلط به فضای مجازی)
 • توجه به میزان ساعت استفاده دانش‌آموز
 • درگیر نشدن اولیا در فرایند آموزش و پیگیری‌ها
 • ارائه کامل محتوای آموزشی
 • امکان تعامل دانش‌آموزان با معلم و دوستان
 • تعداد کم دانش‌آموزان در کلاس
 • جذابیت آموزش
 • پیگیری موارد لازم از جانب مدرسه
 • نظم برنامه‌ها و عدم وجود مشکلات فنی

کلیاتی درباره پیش دبستان و دبستان

زمانبندی فعالیت‌های دبستان‌ها و پیش دبستانی‌ها

سال تحصیلی مجموعه مدارس دبستان و پیش دبستانی سلام با آغاز به کار پایگاه‌‌های تابستانی از تیر ماه، شروع می‌شود. دانش‌آموزان و معلمان ۶ هفته از تابستان و هر هفته ۲ روز را برای کسب آشنایی بیشتر از هم فرصت دارند تا در این مدت، معلمان مجموعه طرح درسی منطبق با این شناخت برای مهر ماه آماده کنند.

روزهای کاری پیش‌دبستان و دبستان‌های سلام از شنبه تا چهارشنبه و ساعت کاری پیش‌دبستان از ۷:۳۰ تا الی ۱۳:۳۰ و دبستان از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۴:۳۰ و مدت زمان هر کلاس نیز ۴۵ دقیقه است.

اردوهای تفریحی و آموزشی در مقطع دبستان

اردوهای تفریحی-آموزشی دانش‌آموزان هر ماه و طبق برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده‌ای صورت می‌گیرند. تأکید ما بر لزوم تفریحی بودن این اردوها و در نظر داشتن طرح درسی آموزشی در پسِ آن‌ها است. اهداف این اردوها لزوما منطبق با کتاب درسی نیست؛ لذت کنار هم بودن بچه‌ها اولین هدفی است که برای این اردوها در نظر گرفته می‌شود. تجربه قرار گرفتن در جامعه‌ای متفاوت و مواجه شدن با دغدغه‌های جدید نیز، از دیگر اهداف این اردوهاست. در ادامه برخی از اردوهایی که سالانه در مدارس سلام برگزار می‌شوند عنوان شده‌اند (این اردوها برای پایه‌های مختلف دبستان، بر اساس اهداف و محتوای آموزشی متفاوت هستند):

 • موزه‌ها
 • آزمایشگاه‌ و مراکز علمی (همچون رصد خانه)
 • تفریحی (پارک، سینما، تئاتر)
 • بازدید‌های نمایشگاهی (مانند کانون‌ها و نمایشگاه کتاب)

همچنین هر سال در پایگاه تابستانی مجموعه مدارس سلام، هر هفته یک اردو برای دانش‌آموزان پایه دوم تا ششم برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

جشنواره‌ها در مقطع دبستان و پیش دبستان

از جمله مناسبت‌هایی که در دبستان و پیش‌دبستانی سلام آن‌ها را جشن می‌گیریم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جشن یلدا
 • شکوفه‌ها و غنچه‌ها
 • جشن روز پدر
 • جشن روز مادر
 • جشن نوروز
 • جشن الفبا
 • جشن روز دانش‌آموز

جشن‌ها و جشنواره‌ها در سلام محدود به جشن‌های مناسبتی نمی‌شوند بلکه شامل برخی از جشنواره‌هایی غیر مناسبتی مانند جشنواره‌های پژوهشی، جشنواره‌های فرهنگی-هنری اسوه حسنه و جشنواره غذا هستند.

دپارتمان‌های تخصصی دبستان

به خانواده سلام بپیوندید

ثبت نام پیش دبستانی و دبستان پسرانه و دخترانه

به خانواده سلام بپیوندید

مجموعه مدارس سلام، با ۶۰ شعبه در شهرهای مختلف کشور و ۲۳ شعبه‌ در مقطع دبستان در تهران، مشهد و شاهرود، از پیش دبستانی تا سال دوازدهم همراه شماست. همین حالا می‌توانید در قسمت آشنایی با شعب، نزدیک‌ترین شعبه به محل زندگی خود را پیدا کرده یا فرآیند ثبت نامتان را شروع کنید!

سوالات متداول دوره پیش دبستانی

آیا فرزند ما در دوران پیش دبستانی خواندن و نوشتن الفبا را فرا می‌گیرد؟

خیر، در دوران پیش دبستانی هدف تقویت مهارت‌های شناختی، جسمی و عاطفی نوآموزان و آمادگی برای ورود به مقطع دبستان است. در دوران پیش دبستانی نوآموزان با صدای حروف و تشخیص صداها در کلمات آشنا می‌شوند و در کلاس اوّل خواندن و نوشتن حروف را یاد می‌گیرند.

چگونه اضطراب جدایی فرزندمان را کم کنیم؟

متخصصان ما در حوز‌ه مشاوره و مهارت‌های زندگی از ابتدای ورود نوآموز به پیش دبستانی در کنار شما و این عزیزان هستند و در فضایی آرام، صبورانه مسائل را تحلیل می‌کنند و راهکار مناسب ارائه می‌دهند.

در هنگام ثبت نام چه تستی از فرزندمان گرفته می‌شود؟

نوآموز در یک محیط شاد چند ایستگاه بازی را پشت سر می‌گذارد و در هر ایستگاه از لحاظ مهارتی خاص طبق نمودار رشد و بر اساس اهداف تعریف شده ارزیابی می‌گردد.

محدوده سنی برای ورود به پیش دبستانی چه سنی است؟

با توجه به قوانین آموزش و پرورش، محدوده سنی مجاز برای ثبت‌نام در پایه پیش‌دبستان متعلق به کودکان پنج سال تمام تا ۶ سال است.

فرزندمان در پیش دبستان چه چیزی یاد می‌گیرد؟

تمرکز آموزش در دوران پیش دبستانی بر رشد همه جانبه نوآموزان و آمادگی آن‌ها برای ورود به دوره دبستان است. به همین دلیل این دوره باید از برنامه‌ها و فعالیت‌هایی تشکیل شود که در راستای رشد شناختی، عاطفی و جسمی آن‌ها باشد.

اگر فرزندمان پیش دبستان در مهد کودک سپری کند برای سال اول ابتدایی می‌توانیم در مدارس سلام ثبت نام کنیم؟

ظرفیت ثبت نام در پایه اول محدود و اولویت ثبت نام در مقطع دبستان با نوآموزان دوره پیش دبستانی سلام می‌باشد.

برای ثبت نام در مقطع پیش دبستانی از چه زمانی اقدام کنیم؟

شروع ثبت نام مجموعه مدارس سلام برای سال آینده از نیمه دی ماه سال قبل آغاز می‌گردد.

فضای فیزیکی آموزش پیش دبستانی در مدارس سلام چگونه است؟

فضای فیزیکی آموزشی طبق استانداردهای آموزشی طراحی شده و توجه ویژه‌ای به ایمنی، روحیه و فضای ذهنی این گروه سنی شده است. همچنین کلاس‌ها در موقعیتی قرار گرفته‌اند که دسترسی به تمام بخش‌های مورد نیاز نوآموز راحت باشد.

سوالات متداول دوره دبستان

برای ثبت نام در مقطع دبستان از چه زمانی اقدام کنیم؟

ثبت نام مجموعه مدارس سلام برای سال آینده از نیمه دی ماه سال قبل آغاز می‌شود.

فضای فیزیکی آموزش در مدارس سلام چگونه است؟

فضای فیزیکی آموزشی طبق استانداردهای آموزشی طراحی شده و توجه ویژه‌ای به ایمنی، روحیه و فضای ذهنی این گروه سنی شده است. همچنین کلاس‌ها در موقعیتی قرار گرفته‌اند که دسترسی به تمام بخش‌های مورد نیاز دانش‌آموز راحت باشد.

منظور از آموزش به صورت مجازی چیست؟

کلیه تدریس‌ها به صورت آنلاین در کلاس‌های درس آنلاین با امکانات ویژه و فضای کار مناسب برای دانش‌آموزان، انجام می‌شود. همچنین دسترسی به کلیه خدمات و اطلاعات آموزشی، فرهنگی و پرورشی نیز به صورت آفلاین امکان‌پذیر است. پشتیبان آموزشی و فنی دانش‌آموزان در تمام مراحل آموزش آنلاین در کنارشان است.

در فضای مجازی چه خدماتی از طرف مدرسه ارائه می‌شوند؟

برگزاری کلاس‌های آنلاین، برگزاری کلاس‌های آف‌لاین، پشتیبانی کامپیوتری و فنی (رفع مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم‌های دانش‌آموزان)، پشتیبانی آموزشی، ارسال پکیج‌های آموزشی و ابزار مورد نیاز دانش‌آموزان به منزل، در اختیار قرار دادن «فیلم‌های آموزشی» و «فایل‌های صوتی» تدریس شده توسط معلم هر پایه در دروس مختلف، پشتیبانی ۲۴ ساعته و پیگیری پیام‌ها و سؤالات اولیا توسط ادمین‌های مدرسه برخی از خدمات آنلاین مدارس سلام هستند.

خدمات فوق برنامه و نحوه اجرای آن در زمان آنلاین به چه صورتی است؟

کلیه کلاس‌های فوق برنامه از قبیل هنر، خوشنویسی، پژوهش، کامپیوتر و زبان هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین برگزار می‌گردند.

فرزند ما از حضور در کلاس آنلاین امتناع می‌کند و جدی به این قضیه نگاه نمی‌کند. چه برنامه ای برای این دانش‌آموزان دارید؟

تلاش برای ایجاد انگیزه و رغبت در کلاس‌های آنلاین، استفاده از فیلم‌ها و انیمیشن‌های کوتاه و جذاب آموزشی، پشتیبانی آموزشی دانش‌آموز و تماس مشاورین مدرسه با ایشان به صورت روزانه، از جمله برنامه‌های مدرسه در این راستا است.

در شیوه آموزش مجازی فرزندمان چگونه می‌تواند با معلم ارتباط بگیرد؟

صحبت و آشنایی معلم در کلاس آنلاین با تک‌تک دانش‌آموزان و ایجاد رابطه گرم و صمیمانه با استفاده از ترفندهای خلاق برای جذب ایشان، به همین سبب برنامه‌ریزی شده است. در صورتی‌که این ارتباط برای معدود دانش‌آموزانی حاصل نشد، جلسه حضوری به صورت فردی در فضایی امن (در صورتی که وضعیت به صورت هشدار یا قرمز نباشد) با معلم برگزار می‌شود.

ثبت نام میان‌پایه در دبستان های سلام چگونه است؟

اولویت با ثبت نام دانش‌آموزان مدارس سلام است و ثبت نام میان‌پایه، سالانه به صورت محدود، صورت می‌گیرد.

دانش آموزان چگونه برای ورود به مقطع بعدی آماده می‌شوند؟

برنامه‌های ویژه مدرسه در دوره دوم دبستان و سال ششم ابتدایی، دانش‌آموزان را از لحاظ علمی، پژوهشی و اخلاقی برای ورود به مقطع بعدی آماده می‌سازد. برخی از این برنامه‌ها کلاس‌های آموزشی ویژه، کلاس‌های تحقیق و پژوه، پرورش و شناخت علایق و استعدادها هستند.

آیا دانش‌آموزان سلام برای ورود به مدارس دوره متوسطه اول سلام آزمون ورودی دارند؟

دانش‌آموزان برای ورود به مقطع بعدی مصاحبه علمی‌، پژوهشی و اخلاقی دارند.

۱۰ نکته‌ای که هنگام انتخاب دبستان و پیش دبستان باید به آن‌ها دقت کنیم

در آموزش و شکل‌گیری شخصیت کودکان دو نهاد مهم وجود دارند: خانواده و مدرسه. کودکان در سن ۵ تا ۷ سالگی وارد پیش دبستان و دبستان می‌شوند. با هم‌سن‌های خودشان ارتباط برقرار می‌کند، شخصیت‌ها و رفتارهای متفاوت را می‌بینند و الگوسازی می‌کنند. 

بنابراین انتخاب دبستان و پیش دبستانی مناسب که باعث رشد و پیشرفت فرزندان شود، از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله ده نکته را توضیح داده‌ایم که با توجه به آن‌ها، می‌توانید دبستان و پیش دبستانی مناسب فرزندتان را انتخاب کنید.

 

۱۰ نکته‌ای که قبل از انتخاب دبستان و پیش دبستانی باید بدانید

۱- گروه آموزشی و مدیریتی مدرسه: مهم‌ترین نکته، گروه آموزشی و معلم‌های مدرسه است. مطالبی که معلم اول دبستان و مربی‌های پیش دبستانی به کودکان می‌آموزند، نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت کودکان دارد. همچنین اگر معلم دبستان از توانایی و دانش کافی برخوردار نباشد، بچه‌ها هم مطالب را به اشتباه یاد می‌گیرند و در سال‌های آینده دچار مشکلات جدی می‌شوند.

۲- رفتار پرسنل مدرسه: همان‌طور که می‌دانید کودکان مقطع دبستان و پیش دبستانی در سن حساسی هستند. بنابراین کوچک‌ترین رفتار اشتباه از سوی معلم‌ها و پرسنل مدرسه می‌تواند در آینده موجب مشکلات رفتاری و روانی آن‌ها شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکات انتخاب دبستان و پیش دبستان رفتار و منش پرسنل مدرسه است. رفتار کارکنان دبستان، معلم‌ها، مدیریت، ناظم، نگهبان با شما و کودک‌تان باید محترمانه باشد.

۳- داشتن سایت و شبکه‌های اجتماعی: سایت و شبکه‌های اجتماعی هر سازمانی اطلاعات زیادی در اختیار ما قرار می‌دهد. داشتن سایت و شبکه‌ اجتماعی برای یک مدرسه، نشان‌دهنده به روز بودن مدرسه و شفافیت آن‌ها است. قبل از اینکه این امکانات وجود داشته باشد، والدین مجبور بودند از آشنایان خود در مورد مدرسه سوال کنند یا فرزندشان را بدون هیچ پرس‌وجویی در نزدیک‌ترین دبستان ثبت‌نام کنند. به کمک سایت و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با امکانات و سیستم آموزشی مدرسه آشنا شوید.

۴- استفاده از امکانات روز: دبستان‌ها و پیش‌ دبستانی‌های قدیمی را یادتان هست؟ مدرسه‌ها آزمایشگاه یا کتابخانه نداشتند. امکانات آزمایشگاه بسیار کم بود و کتاب‌های کتابخانه هم قدیمی بودند. خوشبختانه الان دیگر این‌طور نیست و امکانات بسیاری در دبستان‌ها و پیش دبستانی‌ها وجود دارد تا بچه‌ها بتوانند به کمک آن‌ها درس‌ها را یاد بگیرند. بسته‌های کمک آموزشی، فیلم‌ها و انیمیشن‌های علمی و متنوع و امکانات آزمایشگاهی از جمله وسایل و امکانات یک دبستان مطلوب هستند. امکانات به روز داشتن علاوه بر دبستان در مقاطع متوسطه اول و متوسطه دوم نیز اهمیت زیادی دارد.

۵- برگزاری کلاس‌های زبان انگلیسی: مدارسی که علاوه بر کلاس‌های زبان آموزش و پرورش، ساعت‌های بیشتری به آموزش زبان انگلیسی اختصاص داده و با کتاب‌ها و روش‌های جدید زبان انگلیسی را آموزش می‌دهند، جزو مدارس برتر قرار می‌گیرند. این مدارس سعی می‌کنند با برگزاری کلاس‌های زبان انگلیسی به صورت ترمیک مسیر یادگیری زبان انگلیسی را برای دانش‌آموزان آسان‌تر کنند.

۶- رعایت نکات امنیتی در دبستان: فضای بازی، حیاط و کلاس‌های مدرسه باید از امنیت خوبی برخوردار باشد. حیاط و راه‌پله‌ها باید با کف‌پوش‌های مخصوص پوشانده شود تا به بچه‌ها آسیبی نزند.

۷- نظافت دبستان: مدرسه جایی است که بچه‌ها ساعت زیادی را با هم می‌گذرانند. بنابراین تمیزی محیط مدرسه، آبخوری‌‌، حیاط، سرویس بهداشتی و کلاس‌ها اهمیت زیادی در سلامت بچه‌ها دارد.

۸- استفاده از روش‌های به‌روز آموزشی: معلم‌ها و مدیریت یک دبستان خوب در مورد روش‌های جدید آموزشی آگاه هستند و براساس ویژگی‌های فردی، رشد تمام جنبه‌های شخصیتی و تقویت خلاقیت به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند. در مورد سیستم آموزشی مدرسه سوال کنید و ببینید معلم‌ها، مربی‌ها و مشاورین از چه روش‌هایی برای آموزش استفاده می‌کنند. به علاوه این اطلاعات را می‌توانید از سایت و شبکه‌های مجازی مدرسه هم پیدا کنید.

۹- امکانات مجازی مدرسه: با توجه به شیوع بیماری کرونا، هرچقدر که مدارس خدمات پیشرفته‌تری در بستر مجازی ارائه دهند، دانش‌آموزان هم مطالب را بهتر یاد می‌گیرند. دبستان‌ و پیش دبستانی سلام از مدارس پیشرو در زمینه آموزش مجازی است و دانش‌آموزان و والدین را در تمام مراحل آموزشی حمایت می‌کند. نکته منحصربه‌فرد در آموزش‌های مجازی دبستان و پیش دبستان سلام استفاده از فیلم‌‌ها و انیمیشن‌های کوتاه آموزشی است. به طوری که کودکان رغبت بیشتری برای حضور در کلاس پیدا می‌کنند.

۱۰- کلاس‌های فوق برنامه: داشتن کلاس‌های فوق برنامه زبان، مهارت‌های مختلف زندگی و ورزش از ویژگی‌های مثبت مدارس است. کلاس‌های فوق‌برنامه دبستان‌های سلام از تنوع خوبی برخوردارند و موضوعاتی مثل هنر، خوش‌نویسی، پژوهش، کامپیوتر و زبان را به صورت آنلاین و آفلاین برگزار می‌کنند.

نکته تکمیلی- محدوده جغرافیایی مدرسه: برای بعضی از والدین نزدیک بودن دبستان به منزل یا محل کارشان مهم است. اما اگر ویژگی‌های بهترین دبستان و پیش دبستان را اولولیت‌بندی کنیم، نزدیکی مدرسه اولویت کمتری دارد. اگر مدرسه‌ای تمام ویژگی‌های بالا را داشته باشد، بهتر است آن را برای ثبت‌نام دانش‌آموزان انتخاب کنید.

دبستان ها و پیش دبستانی های سلام

ما در مجموعه مدارس سلام با بهره‌گیری از گروه آموزشی متخصص، امکانات آموزشی متنوع و جدید، ارائه امکانات کامل مجازی در دوران کرونا، برگزاری کلاس‌های فوق‌برنامه از جمله کلاس آموزش زبان انگلیسی، کلاس‌های ورزشی، کلاس‌های خلاقیت و قصه‌گویی، محیط جذاب و امن برای کودکان، معرفی کامل مدرسه در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و داشتن شعبه در مناطق مختلف تهران سعی کرده‌ایم در تمام نکات مذکور رتبه بالایی کسب کنیم. لازم به ذکر است که ما در سلام با توجه ویژه‌ به آموزش زبان انگلیسی، توانسته‌ایم سلام را به یکی از پیشرو‌ترین مدارس تهران در حوزه زبان انگلیسی تبدیل کنیم. دبستان‌های سلام آکادمی حرفه­‌ای آموزش ترمیک زبان انگلیسی دارند و با استفاده از کتاب‌های اختصاصی، دانش‌آموزان را برای آزمون‌های بین‌المللی کمبریج آماده می‌کنند.

بهترین مدارس

جدید ترین نشریه‌های دانش‌آموزی

به ما بپیوندید!

جهت دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه‌های مرتبط با پایه تحصیلیتان شماره تماس خود را وارد نمایید