المپیاد

قطعا تا کنون واژه المپیاد را شنیده‌اید، المپیاد هم درست مثل المپیک که برای محک زدن توانایی ورزشکاران در رشته های مختلف برگزار می‌شود، برای مقایسه توانایی‌های علمی دانش‌آموزان کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شد و تا کنون نیز به سبک و رویه قبل ادامه یافته است.

تاریخچه المپیاد

اگر به تاریخچه آزمون‌های علمی المپیاد در سرتاسر جهان نگاهی بیندازیم به یک تقارن تاریخی می‌رسیم که چندان هم اتفاقی نیست. سال‌ها پیش و در جریان جنگ جهانی دوم که کل اروپا را درگیر خود کرده بود نخستین مسابقات ورزشی المپیک برگزار شد. همان‌طور که می‌دانید در جریان این جنگ کشورهای شرق اروپا که به بلوک شرق معروف بودند و توانایی رقابتی کمتری در حوزه نظامی با کشورهای پیشرفته‌تر مثل آلمان داشتند، برای اثبات توانایی‌های خود، تلاش می‌کردند تا با پیشی گرفتن در مسابقات ورزشی بخشی از کاستی‌های خود در عرصه‌های تکنولوژیک را تحت تاثیر قرار داده و امید و اعتماد به نفس را در میان مردم کشورهای خود زنده کنند. بعد از پایان جنگ جهانی دوم، جهان دوره جدیدی از تحول را طی کرد که بعدها جنگ سرد نام گرفت. هر چند که این بار دو طرف جنگ سرد دو طیف از کشورها را ایجاد کرده بود.

این بار به جای اینکه رقابت‌های برتری جویانه در مسابقات ورزشی و زورآزمایی جسمی به رقابت گذاشته شود، هریک از کشورها سعی می‌کردند تا اثبات کنند که از لحاظ علمی در چه جایگاهی قرار می‌گیرند. در پی علاقه کشورها در مقایسه علمی، نخستین مسابقات علمی با نام المپیاد پا به عرصه وجود نهاد. سال‌ها گذشت، جنگ سرد تمام شد اما المپیادهای علمی جهان همچنان ادامه پیدا کرد و رفته رفته نگاه کشورهای مختلف به المپیاد تغییر کرد. شاید این جمله کمی شعاری به نظر برسد، اما اتفاقی که امروز در دنیا می‌افتد، لذت بردن از فضای دوستانه و در کنار آن ارتقای معلومات علمی نسبت به دیگران است. این روحیه در میان برگزارکنندگان المپیادها نیز رسوخ پیدا کرده و در روش امتیازدهی کمیته داوری هم تاثیرگذار بوده است.

ورود به سایت المپیاد

المپیاد در ایران

نظام سامانه‌ای که آموزش و پروش طرح‌ریزی کرده بر اساس سطح عمومی دانش‌آموزان کل کشور است و قطعا پاسخگوی تمام نیازهای علمی و آموزشی دانش آموزان مستعد و علاقمند نیست. از طرفی المپیاد دانش آموزی در ایران در ابتدا با هدف شناسایی نخبگان جهت اعزام به مسابقات جهانی راه اندازی شد و آزمون‌های انتخابی به گونه‌ای بود که جامعه آماری خاصی از دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کردند. ولی پس از گذشت چند سال از آغاز المپیادها و شکل‌گیری روال منظم برای آزمون‌ها، سعی شد آزمون المپیادها به گونه‌ای طرح‌ریزی شود که ابتدا جامعه آماری وسیع‌تری از دانش‌آموزان را به سمت خود بکشد تا به این ترتیب هم گزینش نخبگان دقیق‌تر باشد و هم بتوانند تا حدی ضعف نظام کلی آموزش و پرورش برای دانش آموزان مستعد را پوشش دهد. در نهایت پس از گذشت چند سال از این تفکر  برای اینکه المپیاد دانش آموزی از قشر خاص دانش‌آموزان خارج شود، به عمق بخشیدن به نظام کلی آموزش و پرورش کمک کند و برای تمام دانش‌آموزان علاقمند رشد علمی داشته باشد، مرحله اول آزمون المپیاد دانش آموزی بیشتر رنگ و بوی کنکوری به خود گرفت، تا حد امکان مطالب خارج از کتاب‌های درسی از آن خارج شد و سوالات آن به صورت مفهومی از محتوای کتاب‌های درسی طراحی شود که شباهت بسیاری با سوالات دشوار کنکور پیدا می‌کند. از طرفی اطلاع‌رسانی المپیاد دانش آموزی وسعت بیشتری پیدا کرد. در چند سال اخیر سعی بر این بود که دانش‌آموزان با شرکت در این مسابقات علمی بتوانند اطلاعات خود را در درس مورد علاقه‌شان، با دیگر دانش‌آموزان مستعد کشور بسنجند.

اهداف آمادگی برای مرحله اول المپیاد

ارتقای سطح علمی دانش آموزان، ایجاد نقطه قوت در یکی از دروس برای داشتن یک برگ برنده در کنکور و در کنار آن قبولی در مرحله اول المپیاد دانش آموزی که باعث ایجاد روحیه قوی علمی و اعتماد به نفس در دانش‌آموزان مستعد می‌شود.

اهداف آمادگی برای مرحله دوم المپیاد

پرورش نخبگان کشوری و در کنار آن کسب مدال‌های کشوری المپیاد، تضمین‌کننده آینده علمی دانش‌آموزان نخبه از اهداف آمادگی برای این مرحله از المپیاد دانش آموزی است.

آثار و فواید برگزاری المپیاد

المپیاد از معتبرترین مسایقات علمی در عرصه­ بین‌المللی است که همه ساله در رشته‌های مختلف علوم پایه و در رده­‌های سنی متوسطه ۱ و متوسطه ۲ و حتی دانشگاه­‌ها برگزار می‌­شود. رتبه­‌های برتر این مسابقات از بورس‌های تحصیلی بهره­‌مند می­‌شوند و از جایگاه علمی ویژه­‌ای در بین همسالان خود برخوردارند. علاوه­ بر این حضور دانش‌آموزان المپیادی موجب ایجاد رقابت علمی در جامعه و ارتقای سطح سواد عمومی جامعه و بالا رفتن میانگین اطلاعات دانش‌آموختگان و تربیت افرادی مستعد، علاقه­‌مند، پژوهشگر و متخصص خواهد شد که می­‌توانند بر شاخص سرمایه­‌های انسانی جامعه اثرات مثبت داشته باشند. برگزاری المپیاد آثار بسیار مهم زیر را به همراه خواهد داشت:

 • کسب افتخار در عرصه­‌های جهانی و درصحنه مسابقات بین­ المللی برای کشور عزیزمان ایران و به تبع آن افزایش اقتدار ملی
 • تشویق و ترغیب دانش­‌آموزان سراسر کشور به تلاش بیشتر از طریق رقابت به منظور افزایش سطح دانش در مدارس کشور و دانشگاه‌­ها
 • ارتباط و آگاهی از سطح مسائل و مباحث بین‌المللی در رشته­‌های مختلف علمی و تاثیر مثبت این آگاهی در برنامه­‌ریزی‌های درسی و ارزیابی از استعداد و توان علمی کشور
 • هدایت دانش­‌آموزانی با استعدادهای برتر به رشته­‌های علوم پایه و تاثیر مثبت در ارتقای سطح علمی این رشته­‌ها در دانشگاه­‌ها
 • شناسایی جوانان با استعداد و نخبه­ کشور در رشته­‌های علوم پایه و فراهم­ شدن امکانات هدایت و حمایت از آنان به منظور تربیت دانشمندانی درخدمت کشور
 • تربیت دانش‌آموزانی منظم، پرکار، پرتلاش، برنامه‌ریز و دقیق که با تکیه بر سواد و معلومات المپیادی خود توانایی کسب بهترین رتبه­‌های کنکور سراسری دانشگاه­‌ها را خواهند داشت.

برخی از مزایای المپیادی بودن

بر مبنای شورای عالی انقلاب فرهنگی امتیازات زیر به مدال آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی تعلق می‌گیرد:

 • برندگان مدال طلای المپیادهای کشوری بدون شرکت در کنکور سراسری می‌توانند در هر رشته مربوطه و دانشگاه دلخواه به تحصیل بپردازند.
 • بنا بر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در خرداد ۱۳۹۱، امکان ادامه تحصیل دارندگان مدال طلای المپیاد ریاضی، فیزیک و کامپیوتر در رشته‌های گروه پزشکی و دارندگان مدال طلای المپیاد ادبی در تمام رشته‌های علوم انسانی و هنر نیز فراهم شد.
 • به نمره تراز کنکور سراسری مدال‌آوران نقره و برنز ۲۰ درصد افزوده شده و سپس در رتبه‌بندی کنکور مورد مقایسه قرار می‌گیرند. این دانش پژوهان می‌توانند به صورت مجزا انتخاب رشته کنند و اگر ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در هر رشته دانشگاه را داشته باشند، امکان ادامه تحصیل در آن رشته دانشگاه را خواهند داشت.
 • مدال‌آوران طلا، نقره و برنز خدمت سربازی را به عنوان سرباز نخبه و به صورت پروژه یا کارمندی طی مدت بسیار کوتاهی می‌گذرانند.
 • تمامی مدال‌آوران به عضویت بنیاد ملی نخبگان در آمده و علاوه بر دریافت حقوق ماهیانه و تسهیلات ویژه مالی و اعتباری، برای انجام پروژه‌ها، شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی داخلی و خارجی مورد حمایت اعتباری و مالی بنیاد قرار می‌گیرند. برای اطلاع از دیگر مزایای نخبگی به سابت ملی نخبگان به آدرس www.bmn.ir مراجعه نمایید.

معرفی باشگاه المپیاد مجموعه مدارس سلام

باشگاه المپیاد مجموعه مدارس سلام که در راستای این اهداف تاسیس شده است، با دعوت از بهترین اساتید و مشاورین المپیاد کشور، دپارتمان‌های آموزش المپیاد را راه‌­اندازی کرد. در این مجموعه از سال ۱۳۸۵ تا کنون، دانش‌پژوهان بسیاری به تحصیل و پژوهش در رشته های المپیاد ریاضی، المپیاد شیمی، المپیاد نجوم، المپیاد فیزیک، المپیاد کامپیوتر و المپیاد ادبی پرداخنه­‌اند.

خدمات باشگاه المپیاد سلام برای متوسطه­ یک

دانش ­آموزان برتر پایه­ هشتم مدارس سلام، یک روز در هفته به یادگیری مباحث علوم و ریاضی پیشرفته‌تر از سطح کتاب درسی می­پردازند. دانش‌­پژوهانی که پایه­ هشتم عمومی باشگاه را پشت سرگذاشته‌اند یا به نوعی صلاحیت حضور در دوره عمومی تابستانه­ باشگاه را احراز کنند، با گذراندن هفت هفته، هفته­‌ای دو روز دوره­ المپیاد عمومی  و شرکت در آزمون انتخابی المپیاد شرایط حضور در رشته‌های تخصصی پایه­ نهم را احراز می­‌کنند.

دانش‌­آموزان پایه­ نهم از مهر ماه تا خرداد ماه هفته­‌ای ۲ روز با حضور در باشگاه به‌صورت تخصصی رشته المپیاد خود را می­‌آموزند. بدیهی است سایر روزهای هفته در مدرسه­ مبدا به آموزش درس‌های عادی مشغول هستند.

خدمات باشگاه المپیاد سلام برای متوسطه­ دو

دانش ­پژوهانی که در متوسطه­ دو موفق به راهیابی به باشگاه المپیاد می­‌شوند، تمام دروس عادی و المپیاد خود را در محل باشگاه می­‌گذرانند. در این دوره، دو روز در هفته به یادگیری دروس عادی در سطح پیشرفته و با بهترین اساتید مجموعه مدارس سلام و ۳ روز در هفته به آموزش المپیادی با برترین اساتید کشور می‌­پردازند. سایر روزهای هفته نیز به مطالعه با محتوا و برنامه­ مشخص اختصاص خواهد داشت.

باشگاه المپیاد دخترانه

از سال ۱۳۹۶ باشگاه المپیاد دختران شروع به کار نموده است و با برنامه­‌های هماهنگ با باشگاه پسران به شکوفایی استعداد جمعی دیگر از نخبگان خانواده­ سلام مشغول است. دانش­‌پژوهان برگزیده در رشته‌های ریاضی، شیمی، فیزیک، کامپیوتر و نجوم آموزش می­‌بینند و با عنایت به همایت الهی، در آینده­‌ای نزدیک درخشش این عزیزان در مسابقات کشوری و جهانی برگ زرینی به افتخارات مجموعه­ المپیاد خواهد افزود.

دستاوردهای باشگاه المپیاد سلام

این باشگاه از سال ۱۳۸۵ تاکنون موفق به آموزش بسیاری از نخبگان کشور شده که در این میان می‌­توان از کسب ۲۲ مدال جهانی المپیاد، ۴۴ مدال طلای کشوری، ۱۰۴ مدال نقره کشوری و ۷۹ مدال برنز کشوری نام برد.

رشته های تجربی

 باشگاه افتخارات مجموعه مدارس س